Hala namiotowa – Efekt skraplania

Wilgoć

W przypadku magazynowania w hali namiotowej towarów nieodpornych na wilgoć warto przemyśleć zabezpieczenie towarów przed możliwością wystąpienia skraplania.

W hali namiotowej – nieogrzewanej może wystąpić w szczególnych sytuacjach efekt skraplania, nazywany punktem rosy. Gdy cieplejsze powietrze wewnątrz hali kontaktuje się z zimniejszą powierzchnią plandeki oraz profili aluminiowych, wilgoć zawarta w powietrzu zmienia stan skupienia i skrapla się na wewnętrznej powierzchni pokrycia dachowego. Efekt ten występuje w każdym nieizolowanym i nieogrzewanym budynku.

Jak jego uniknąć?

  1. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnej plandeki sufitowej. Dzięki czemu skroplina, która wystąpi, ścieka po powierzchni drugiej plandeki.
  2. Innym rozwiązaniem jest podwójna plandeka pompowana. Specjalne mini sprężarki podtrzymują stałe ciśnienie w tzw. komorze między segmentami dachowymi. Rozwianie to wymaga stałego dostępu energii elektrycznej.
  3. Stosuje się także okienka wentylacyjne w szczytach hali w celu poprawienia wentylacji. Zmniejszają one występowanie efektu skraplania, ale go nie eliminują.
  4. Wymuszony ruch powietrza także zmniejsza ryzyko wystąpienia skraplania. Dzięki destryfikatorom (wentylatorom) zamontowanym pod kalenicą ciepłe powietrze jest spychane ku dołowi hali, co powoduje zmniejszenie różnicy temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią plandeki.

Ważne!

Jeżeli planujesz magazynować towary nieodporne na wilgoć zapytaj naszego doradcę o system zapobiegający skraplaniu.

Zainteresowała Cię nasza oferta lub masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z naszym działem handlowym lub skorzystaj z formularza wyceny.